Zespół Placówek Oświatowych

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego

i Przedszkole w Kurozwękach

ul. Szydłowska 9, 28-200 Staszów, woj. Świetokrzyskie

tel.fax (015) 866 73 90

zpokurozweki@staszow.pl

Archiwum 2016-2019

Spotkanie z policjantem

28 listopada w przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem mł. asp. Mariolą Marszałek z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Tematem spotkania było utrwalenie zagadnień dotyczących ruchu drogowego oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja kamizelka odblaskowa”. Przedszkolaki brały udział w konkursie, którego tematem było wykonanie kamizelki odblaskowej, dowolną techniką plastyczną. Wszystkie prace były na wysokim poziomie, pięknie wykonane, w związku z tym pierwsze miejsce zajęły wszystkie przedszkolaki. Dzieci zostały nagrodzeni odblaskami a wychowawcy grup otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Na zakończenie pani Dyrektor Marzanna Tomporowska wręczyła mł. asp. Marioli Marszałek podziękowanie za przeprowadzone zajęcia oraz pomoc w rozstrzygnięciu konkursu.

Weronika Orzechowska, Marzena Lech


„Miś jest mały i puchaty

Miś jest fajny i kudłaty

Miś jest gruby jak ta kula

Misia zawsze się przytula.”

Duże , małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. 26 listopada Pluszowe Misie opanowały przedszkole. Tego dnia odbyła się loteria misiowa i stare zapomniane misie odnalazly nowych właścicieli. Dzieci poznały historię pierwszego pluszowego misia. Następnie odbyła się degustacja miodu oraz wiele wspólnych zabaw i konkursów. Nie zabrakło również tańców ze swoimi "nowymi" Misiami.

Joanna Adydan


„Bezpieczny przedszkolak porusza się po drodze”

Dzieci mają bowiem niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z różnymi problemami, niejednokrotnie są nieświadome zagrożeń swojego zdrowia czy też życia. Najczęściej są narażone na wypadki na drodze, dlatego tak ważne jest wpajanie im od najmłodszych lat zasad ruchu drogowego. W październiku odbyło się spotkanie z pedagogiem panią Weroniką Orzechowską, która przedstawiła prezentację na temat „Bezpieczny przedszkolak porusza się po drodze”. Pani pedagog mówiła o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do przedszkola, omówiła zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz jak należy poruszać się po chodniku, prawidłowo przechodzić przez jezdnię, korzystać z sygnalizacji świetlnej, jeździć rowerem, jak również podróżować samochodem. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały dużo pytań oraz dzieliły się doświadczeniami.

Na zakończenie spotkania, wychowawca pani Marzena Lech, omówiła zasady konkursu plastycznego „ Moja kamizelka odblaskowa”, zorganizowanym przez obie panie ,w którym wzięły udział wszystkie chętne przedszkolaki.

Weronika Orzechowska, Marzena Lech


W ramach Programu Profilaktyki Logopedycznej 18.10.2019r. przedszkolaki odwiedziły gabinet stomatologiczny Pani lek. stom. Anety Jeż – Stachniak w Ośrodku Zdrowia w Szydłowie. Dla niektórych była to pierwsza wizyta u dentysty, ale miła atmosfera oraz właściwe podejście pani doktor sprawiły, że wszystkie dzieci z uśmiechem uczestniczyły w spotkaniu. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zęby oraz dbania o higienę jamy ustnej, jak również przestrzegania zdrowej diety. Dzieci poznały wyposażenie gabinetu, zobaczyły jak działa sprzęt medyczny oraz posłuchały o prawidłowym szczotkowaniu zębów, języka oraz zdrowej diecie. Każdy miał możliwość usiąść na fotelu dentystycznym i przez chwilkę poczuć się jak prawdziwy pacjent. Na zakończenie spotkania pani doktor wręczyła przedszkolakom kolorowanki, a przedszkolaki wręczyły pani doktor upominek w ramach podziękowań za przeprowadzenie ciekawych zajęć. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie dentystycznym. Mamy nadzieję, że będą go systematycznie odwiedzały w ramach wizyt kontrolnych oraz pozbędą się lęku z tym związanego.

Korzystając z pięknej jesiennej pogody, po wizycie w gabinecie, przedszkolaki skorzystały z okazji, aby zwiedzić Rynek oraz Zamek Królewski w Szydłowie. Wycieczka była bardzo udana, a dzieci zachwycone.

Aneta Pitek


ALERT PRZECIWPOŻAROWY

26 września przedszkolaki wzięły udział w alercie przeciwpożarowym i spotkaniu ze strażakami. Dzieci mogły obejrzeć sprzęt strażacki, wejść do samochodu i obejrzeć go od środka.


W tym roku, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który obchodzony jest 29 września wypadł w niedzielę, dlatego nasze przedszkolaki obchodziły to święto 27 września, w piątek. Ten dzień, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci, został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dlatego w naszym przedszkolu głośne czytania odbywa się każdego dnia. Aby w szczególny sposób przeżyć to wydarzenie, dla odmiany zaprosiłyśmy dzieciaki na przedstawienie kukiełkowe pt.: „Czerwony Kapturek”. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Marzanna Tomporowska. Wspólnie z przedszkolakami, które jak zaczarowane, w skupieniu i ciszy, przeżywali losy małej bohaterki. Następnie chwilkę rozmawialiśmy na temat książek, jak są zbudowane, jakie mamy rodzaje książek oraz jak o nie właściwie dbać. Dzieci jednogłośnie uznały, że zaginanie rogów w książkach jest nie do przyjęcia, a sposobem na zaznaczanie stron, jest używanie zakładek i właśnie tego dnia miały możliwość własnoręcznego wykonania zakładki. Praca, którą wykonywały, dała im mnóstwo zabawy i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Na zakończenie wybraliśmy się do biblioteki, gdzie pani Renata Feledyn - nasza bibliotekarka, zaprosiła wszystkich małych czytelników do zapisu oraz wypożyczania nowych książeczek.

Aneta Pitek


Przedszkolaki z młodszej grupy ‘Słoneczka”, w pierwszych tygodniach roku szkolnego, powoli adoptowały się do życia przedszkolnego. Miały już okazję uczestniczyć w zajęciach plastycznych z wykorzystaniem farb - malowały swoje pierwsze przedszkolne obrazki. Odbyły liczne spacery, zabawy na powietrzu i placu zabaw. Pamiętały także o „dniu książki”, który obchodzimy w każdy wtorek. Dzieciaki przyniosły, na tę okazję mnóstwo własnych, ulubionych książeczek, które czytały wspólnie z wychowawczynią i z których powstał kącik książki. Wspólne czytanie bardzo im się podobało!

Aneta Pitek


Moja droga do przedszkola
Jest bezpieczna i wesoła
Choć jest duży ruch i gwar
O przepisy zawsze dbam
Starsza grupa przedszkolaków w praktyczny sposób utrwaliła sobie zasady bezpiecznego przejścia na pasach. W trakcie zajęc w sali przypomnieli sobie znaczenie znaków drogowych dla naszego bezpieczeństwa, numery alarmowe, konieczność posiadania odblasków.
Małgorzata Siłka

zobacz więcej>>>


ROZPOCZĘCIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2019/2020

Letnie dni są już miłym wspomnieniem a przed nami kolejny rok przedszkolny.

Cieszymy się, że możemy się znowu spotkać w znajomym gronie.

Szczególnie serdecznie chcielibyśmy powitać dzieci dopiero rozpoczynające swoją przedszkolną przygodę.

Mamy nadzieję, że zbliżające się miesiące będą dla wszystkich czasem owocnej naukii radosnej zabawy.


Wakacyjne dyżury przedszkoli >>>


ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2018/2019


Tradycją stało się uczestniczenie naszego Przedszkola w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, który przypada w tym roku na 1-9 czerwca. Bardzo serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie Rodzicom dzieci z grupy „0”, Pani Dorocie Wasilewskiej, Pani Anecie Stachniak oraz Pani Renacie Feledyn. Mamy naszych przedszkolaków stanęły na wysokości zadania, zadbały nie tylko o dobór literatury, ale także zorganizowały i przeprowadziły ciekawe zajęcia z wykorzystaniem własnych pomocy dydaktycznych. Pani Dorota W. zorganizowała zajęcia plastyczne – zakładki do książek (dziewczynki – biedronki, chłopcy – żabki) oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Z kolei Pani Aneta S. opowiedziała dzieciom o zawodzie jaki wykonuje na co dzień, a mianowicie o zawodzie stomatologa. Przeprowadziła pogadankę na temat higieny jamy ustnej, zaprezentowała akcesoria potrzebne dentyście oraz dzieciom do prawidłowego szczotkowania zębów. Pani Renata F. przeczytała bajeczkę, a Pani Aneta Pitek – wychowawczyni grupy, zorganizowała czytanie na świeżym powietrzu, na terenie przedszkola.

Aneta Pitek


„Misiowe aktywności sportowe”, to ostatni moduł programu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Tym razem nasz bohater zaprasza grupę „0” do uczestnictwa w zabawach ruchowych.

Cele ogólne modułu:

 • promowanie zdrowego trybu życia,
 • pokazanie dzieciom możliwości ruchowych własnego ciała,
 • organizowanie sytuacji edukacyjnych opartych na radosnej aktywności zabawowej,
 • wspieranie samodzielności dzieci,
 • zapoznanie z zawodami związanymi ze sportem (preorientacja zawodowa) np. z zawodem: trenera, zawodowego piłkarza, nauczyciela wychowania fizycznego.

W trakcie realizacji modułu przedszkolaki stworzyły w Kąciku Książki, kącik sportowy z przyniesionych przez siebie książeczek. Mogły je obejrzeć oraz dowiedzieć się z nich ciekawych informacji na temat różnych dyscyplin sportowych. Kolejnym etapem realizacji programu, było wymyślenie przez dzieci hasła promującego sport w naszym przedszkolu - „Zmisiowany Dzień Sportu” oraz stworzenie ulotek informacyjnych na ten temat. Największą radość sprawiły jednak naszym małym sportowcom, zajęcia na boisku szkolnym, gdzie odbyły się biegi na profesjonalnej bieżni, a także skoki w dal i mecz piłki nożnej. Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, poznały smak „zdrowej” rywalizacji oraz tego, co czeka je na lekcjach w-fu w szkole.

Aneta PitekKolejny moduł: Kuferek kreatywności Małego Misia, to propozycja zabaw plastycznych i teatralnych dla dzieci. Nauczyciel przygotowuje wraz z dziećmi kuferek, z którego losowały zagadkę lub zadanie do rozwiązania. Zadaniem przedszkolaków było w jak najbardziej twórczy sposób odnieść się do tematu.

Cele ogólne:

 • wdrażanie dzieci do podejmowania twórczych działań
 • poszerzanie doświadczeń plastycznych przedszkolaków
 • wykorzystywanie niekonwencjonalnych materiałów do tworzenia prac plastycznych
 • rozwijanie motoryki małej
 • organizowanie sytuacji edukacyjnych opartych na radosnej aktywności zabawowej
 • wspieranie samodzielności dzieci
 • zachęcanie do muzykowania z wykorzystaniem prostych instrumentów
 • rozbudzanie zainteresowania przedszkolaków sztuką teatralną
 • stwarzanie dzieciom okazji do improwizacji: ruchowej, słownej i muzycznej.

Do dzieci należało stworzenie razem z nauczycielem, Kącika Małego Artysty zawierającego książki na temat sztuki, znanych artystów, a także ilustracji przedstawiających obrazy wykonane różnymi technikami malarskimi. Przedszkolaki odwiedziły bibliotekę, z której wypożyczyły książki do kącika, rozmawiały o sztuce, czym ona jest i jak można ją rozumieć. Kolejnym zadaniem, było wykonanie własnych instrumentów muzycznych – grzechotek i bębenków. Do tego zadania przedszkolaki przyniosły gałązki, guziki, puszki oraz ziarenka kaszy i ryżu.

W trakcie realizacji tego modułu, dzieci spędzały czas ze sztuką, miały okazje być projektantami, malarzami, muzykami oraz aktorami. Role, w które mogły się wcielać bardzo im się podobały - rosną nam mali artyści.

Aneta Pitek


Grupa Wesołe Misie kolejny raz miała zaszczyt gościć, swoich najbliższych na wspólnym czytaniu w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom – Rodzice czytają – dzieci słuchają”. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w akcję oraz współpracę Pani Małgorzacie Wydro – mamie Gabrysia, Pani Ewie Szymańskiej – mamie Wiktorii oraz Pani Agacie Szymańskiej – babci Wiktorii.

Aneta Pitek


PRZEDSZKOLIADA 2019

08.05.2019r. 6latki z grupy Wesołe Misie miały okazję wziąć udział w Przedszkoliadzie. Jest to przegląd dorobku artystycznego przedszkoli powiatu staszowskiego, organizowany przez Staszowski Ośrodek Kultury. Nasi mali aktorzy zaprezentowali się jako Zespół teatralny „Wesoły Teatrzyk”, gdzie kolejny raz mogli zaprezentować swoje zdolności i umiejętności recytatorskie oraz wokalne, przedstawiając wiersz Juliana Tuwima „Rzepka” oraz wykonując piosenkę pt. „Bocianek”. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi barwami oraz słodkim upominkiem. Wróciły do przedszkola bogatsze o nowe doświadczenia, pełne radości i dumy

Aneta Pitek

zdjęcia ze strony: https://www.facebook.com/staszowski.osrodekkultury/


DZIEŃ WIOSNYLogosensoryka

25 lutego oraz 04 marca gościliśmy w naszym przedszkolu p. Agnieszkę Laskowską – Rak (logopeda) oraz p. Adelę Nowicką (fizjoterapeuta) pracujące w Publicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Staszowie. Obie Panie przeprowadziły Warsztaty Logosensoryczne pt.: „Zima”. Wszystkie zabawy miały na celu zintegrowanie ze sobą zmysłów: wzorku, słuchu, równowagi, dotyku, czucia ruchowego – kinestezji z mową. Dzieci bardzo aktywnie spędziły czas, miały okazje poprzez zabawę ćwiczyć sprawności manualne, motorykę dużą, spostrzegawczość, słuch a przede wszystkim mowę. Przedszkolaki chętnie brały udział w zajęciach, które dały im dużo radości.

Aneta Pitek


6 marca 2019r. uczciliśmy w naszym przedszkolu Europejski Dzień Logopedy. Zajęcia, które przygotowała p. Aneta Pitek – logopeda, oparte były głównie na zabawie. Dzieci poznały budowę aparatu artykulacyjnego, a także ćwiczenia usprawniające go. Dowiedziały się także, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, prawidłowe gryzienie, połykanie i przede wszystkim oddychanie. Miały okazje pobawić się w zabawę „śmieszne minki” z użyciem lusterek, zabawę paluszkową do wierszyka „Stonoga”, a także posłuchać bajkę logopedyczną „Wycieczka do parku”, w trakcie której wykonywały ćwiczenia artykulacyjne. Na zakończenie wszyscy stworzyli własne pomoce do ćwiczeń oddechowych, „tańczące rękawiczki” oraz „słonika”. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, a pomoce które powstały dały im wiele radości, zabawy i uśmiechu.

Aneta Pitek


W dniu 15.02.2019 r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Wspólna zabawa przyniosła naszym Przedszkolakom wiele radości. Tego dnia wszystkie dzieci były przebrane za bohaterów ulubionych bajek. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych zabawach. NIe zabraklo rownież odpoczynku przy wspólnym poczęstunku.

Joanna Adydan


Rekrutacja do przedszkoli i klas I szkół podstawowych 2019/2020

Informacja dotycząca rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Staszów wraz z formularzem wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na rok szkolny 2019/2020.


W dniu 18 lutego w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. To bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu przedszkolaki również pamiętały o swoich najbliższych i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, a starsza grupa wystawiła teatrzyk pt. „Rzepka” J. Tuwima. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie... zobacz więcej>>>


„Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”

Dnia 08.01.2019r. dzieci z grupy „Słoneczka” i „Wesołe Misie” uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez pedagoga szkolnego p. Weronikę Orzechowską. Tematem zajęć było „Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”. Pani pedagog przypomniała o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych, omówiła zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegała również przed ślizganiem się na skutych lodem stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Pani pedagog udzielała wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachowywać się na kuligu. Poinformowała dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Przedszkolaki brały żywy udział w dyskusji, co świadczyło o zainteresowaniu tematem oraz wiedzy jaką już posiadają. Chętnie odpowiadały na zadawane pytania i wysuwały konstruktywne wnioski. Spotkanie zakończyło się kolorowaniem obrazków związanych z bezpieczeństwem dzieci podczas zimowego odpoczynku.

Weronika Orzechowska


Sadzimy drzewka na 100 - lecie odzyskania niepodległości

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest dla Polaków wielkim wydarzeniem. Przedszkolaki starając się zrozumieć powagę tego święta zasadziły drzewka pamięci.
W listopadzie korzystając ze słonecznej pogody cała grupa wyszła na plac przedszkolny, aby zasadzić własny dąb - symbol siły, trwałości, długowieczności i szlachetności i kilka iglaków. Była to dobra okazja do zastosowania w praktyce zdobytych wiadomości przyrodniczych. Przedszkolaki omawiały i porównywały budowę sadzonek, wymieniały, co jest potrzebne roślinom do życia. Dzieci stwierdziły, że będą dbać o drzewka, będą je podlewać i obserwować jak rosną.

Marzena Lech


Kształtujemy dziedzictwo kulturowe wśród najmłodszych

W listopadzie gościliśmy w naszym przedszkolu panią Annę Jakóbik, która już od dobrych kilkunastu lat zajmuje się wyplataniem ozdób ze słomy. Opowiedziała o swojej pasji i zaprezentowała niektóre ze swoich arcydzieł. Z jej rąk wychodzą piękne aniołki, koguty, gwiazdki motyle i wiele innych ozdób. O tym jak trudną sztuką jest słomkarstwo mogliśmy się przekonać wykonując elementy łańcucha na choinkę, które po złączeniu utworzyły piękny ludowy łańcuch.

Serdecznie dziękujemy pani Annie Jakóbik za wprowadzenie nas w świat sztuki ludowej. Były one wspaniałą lekcją obcowania z folklorem oraz kształtowania dziedzictwa kulturowego wśród najmłodszych.

Marzena Lech


W bieżącym roku grupa „Wesołe Misie” przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”.

Projekt ten jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków upamiętniające 100 – lecie odzyskania niepodległości. Podczas realizacji projektu nie zabraknie wspólnej zabawy, integracji, wzbogacenia wiedzy o historię, tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe z regionów Polski i Kresów.

Serdecznie dziękujemy paniom:

Beacie Gajek – Dyl wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Staszowa, właścicielce Przedsiębiorstwa drogowego BETOMEX

i Katarzynie Bańskiej-przewodnikowi turystycznemu, właścicielce Biura i Doradztwa Turystycznego AVIATOUR

za objęcie patronatem honorowym i wsparcie finansowe naszego projektu.

Marzena Lech


27 Finał WOŚP zobacz zdjęcia>>>


Andrzejki w Przedszkolu ze „Słowiańskimi Bajdułami”

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Według pradawnych, słowiańskich wierzeń nocy tej zawsze towarzyszyła tajemnicza aura, a wróżby miały szczególną moc. Chociaż współczesne Andrzejki to niezobowiązujące zabawy i wróżby, 28 listopada dzięki grupie animacyjnej „Słowiańskie Bajduły” mogliśmy się przekonać, jak barwna i ciekawa jest słowiańszczyzna. Zielarka, wprowadzając wszystkich w świat obrzędowości ludowej opowiedziała historię powstania Andrzejek. Rusałka, stwarzając tajemniczy nastrój sprzyjający przepowiedniom ludowym zapoznała dzieci ze znaczeniem kolorów oraz zaprosiła do wspólnej zabawy i tańca. Bogini Mokosz obsypując uczestników ziarnem życzyła wszystkim szczęścia i dostatku, wróżyła dzieciom kim zostaną w przyszłości. W czasie andrzejkowego spotkania nie zabrakło tez wróżby z butami i z przekłuwaniem serc szpilką. Dużą radość sprawiło przedszkolakom przebijanie balonów, z których wypadały karteczki z zadaniami do wykonania.

Ogromne wrażenie wywarła wizyta świętokrzyskiej Czarownicy, która przyleciała wprost z Łysej Góry, aby wspólnie z przedszkolakami zajrzeć w przyszłość. Do tego celu posłużyła najbardziej znana andrzejkowa wróżba – lanie wosku. Po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia: „Czary-mary, wosku lanie, co ma stać się-niech się stanie” dla każdej grupy przelewała wosk do miski z wodą i objaśniała znaczenie powstałych figur woskowych. Nie obeszło się też bez nauki latania na miotle i tańca z miotłą, który dostarczył dzieciom wiele radości. Andrzejki ze „Słowiańskimi Bajdułami” to świetna zabawa i edukacja, to dobra okazja do zapoznania z dziedzictwem kulturowym naszego kraju. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Mamy nadzieje, że nasze wróżby spełnią się w przyszłości.

Marzena Lech


Przedszkolaki ze starszej grupy Wesołe Misie, zakończyły pierwszy moduł „Czytające przedszkolaki” w programie „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Zadaniem, bardzo miłym dla wszystkich uczestniczących dzieci, było stworzenie dzienniczka, w którym każdy przedszkolak narysuje ilustrację, do przeczytanej wspólnie z Misiem Uszatkiem i rodzicami, bajeczki. Nasz Miś Uszatek zakończył kilkutygodniową podróż, w trakcie której odwiedził domy i poznał najbliższe środowisko dzieci. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem w tę podróż, a ilustracje do kroniki są piękne i bardzo bogate w szczegóły. Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji modułu dzieciom oraz rodzicom.

Aneta Pitek


03.12.2018r. przedszkolaki gościły dwie miłe panie Aleksandrę Lipiec oraz Agnieszkę Jońce Radkiewicz z Grupy Animacyjnej Frajda, które przeprowadziły warsztaty mikołajkowo – świąteczne. Starsza grupa Wesołe Misie tworzyła bombki techniką decoupage, a młodsza Słoneczka, bałwanki. Dzieci miały także okazję wspólnie śpiewać, bawić się przy muzyce, brać udział w konkursach. Jedną z wielu atrakcji, były bańki mydlane, które sprawiły wszystkim dużo radości, a własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, dzieciaki zabrały do domu, aby pochwalić się swoim dziełem najbliższym.

Aneta Pitek


Dzień 6 grudnia 2018 r. pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z Przedszkola w Kurozwękach i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.
W uroczystości brały udział również dzieci z grupy Wesołe Misie. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej, w której dzieci prezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były piosenki, wierszyki oraz zabawy ruchowe. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Marzanna Tomporowska dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz symbol grupy – plakietkę Słoneczka.

Po uroczystym pasowaniu wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę "Pędzą sanie Mikołaja”, po której nastąpiło spotkanie z Mikołajem i wręczanie wszystkim dzieciom upominków.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

Joanna Adydan


25 listopada swoje święto obchodzi ulubiona zabawka dzieci Pluszowy Miś. Z tej okazji 23 listopada nasze Przedszkolaki miały okazję spędzić dzień w przedszkolu w towarzystwie swoich ukochanych Misiów. Był to dzień pełen atrakcji i zagadek. Dzieci poznały historię Pluszowego Misia, a także miały okazję posmakować kukurydzianych chrupek z miodem. Nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców.
Dzieci pięknie podsumowały jak ważne jest posiadanie Misia...
"Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania.
W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy."

Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne.

Joanna Adydan


Akcja „ Rodzice czytają – dzieci słuchają”

Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie codziennie - jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość. Dlatego też popierając ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom" p. Aneta Pitek zapoczątkowała serię spotkań "Rodzice czytają – dzieci słuchają".

Pierwszą gościliśmy panią Dorotę Gałązkę, mamę Adasia i Marcinka. Kolejna czytająca mama, to pani Sylwia Buszko, mama Mateuszka oraz pani Anna Wołczyńska, mama Antosia.

Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, przygotowanie dodatkowych atrakcji dla dzieci tj. zagadki, upominki oraz słodkości. Zapraszamy kolejnych rodziców do wspólnego czytania, na które czekają Wasze pociechy.

Aneta Pitek


07. 11. 2018 r. w Przedszkolu w Kurozwękach odbyło się Święto Dyni. W naszym przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została Dynia. Przedszkolaki ubrane w kolory dyni, miały okazje poznać to warzywo wszystkimi zmysłami. Degustacja dżemu, nasion, ciasta czy kremu dyniowego, to tylko jedne z atrakcji. Tego dnia dzieciaki miały okazje brać udział w zawodach sportowych z udziałem dyni, posłuchać bajki przeczytanej przez p. Dyrektor Marzannę Tomporowską, odwiedziły kuchnię i zobaczyły jak panie kucharki przygotowują zupę krem z dyni. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń, każdy szkrab wykonał stworkowate dyniaczki – cudaczki, które zdobią korytarz przedszkolny.

Aneta Pitek


W poniedziałek (5 listopada), odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania- Festiwal Witaminowych Smaków . Wszystkie działania miały na celu zachęcanie dzieci do spożywania zdrowych produktów, uświadomienia, że pyszne mogą być nie tylko ciastka i cukierki ale także warzywa i owoce.
Na wspólnym śniadaniu dzieci miały możliwość same skomponować kanapki z produktów przygotowanych przez panie kucharki: ogórki, pomidory, papryka, szczypiorek, sałata, wędlina, ser żółty. Kanapki dzieci same posmarowały masłem. Po śniadaniu przedszkolaki próbowały pysznego soku z marchwi i jabłek. Tak wzmocnione witaminami tworzyły kosz warzyw i owoców z papieru.

Małgorzata Siłka


Mały Miś uczy samodzielności to moduł, w którym dzieci… uczą się samodzielności. Jest to podstawowa cecha, którą muszą nabyć przedszkolaki w toku swej edukacji. Umiejętność niezbędna, ale często lekceważona przez dorosłych. Daj sama to zrobię, będzie szybciej, Ona jest na to za mała…, Buty na rzepy to rewolucyjny wynalazek ludzkości. Znamy to z codziennych obserwacji.

Mały Miś zapoznaje dzieci z postacią Tosi – dziewczynki, która pierwszy raz przychodzi do przedszkola i nie do końca potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do tej pory wszystko robiła za nią mama. Dziewczynka nie zna też przedszkolnych zasad i bywa nieco… niegrzeczna (doświadczanie konsekwencji własnych działań). Miś razem z dziećmi próbuje nauczyć Tosię nowych umiejętności. Pokazuje, że w przedszkolu można ciekawie spędzić czas (samodzielność decyzji).

Podsumowaniem modułu jest stworzenie kodeksu zachowania lub udoskonalenie już istniejącego. Dzieci wcielają się w rolę nauczyciela i przeprowadzają zajęcia, na których przekazują Tosi całą zdobytą wiedzę (wspieranie wewnętrznej motywacji dziecka). Wykorzystujemy przy tym metodę peer-learning. Metoda nauczania rówieśniczego peer-learning to nowatorska metoda, która polega na nauce przez wymianę wiedzy. To wspólna nauka, podczas której uczestnicy uczą się wzajemnie od siebie oraz dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Dzieci poprzez interakcję z rówieśnikami rozwijają się, ponieważ mają szansę zmierzyć się z istotnymi konfliktami poznawczymi. Rezultatem interakcji są korzyści społeczne i poznawcze, takie jak: rozwój umiejętności komunikowania się, zwracania uwagi na istnienie różnych punktów widzenia oraz rewizja własnej wiedzy i możliwości jej wykorzystania.

Mały Miś uczy samodzielności i pokazuje, że świat przedszkolaka to świat: zasad, przestrzegania norm, podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. Wszystko poprzez dobrą zabawę z pluszowym przyjacielem jako przewodnikiem.

Aneta Pitek


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

29.10.2018r. gościliśmy w naszym przedszkolu policjanta, st.asp. Mariusza Domagałę z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Tematem spotkania było podsumowanie wiadomości na temat zasad bezpiecznego poruszania się na drodze oraz konkursu plastycznego „Bezpieczny przedszkolak”. Wszystkie dzieci brały udział w konkursie, którego tematem było wykonanie znaku drogowego, dowolną techniką plastyczną. Komisja Jury, w skład której wchodzili pani Dyrektor Marzanna Tomporowska oraz pan Policjant Mariusz Domagała, jednogłośnie oświadczyła, iż wszystkie prace były na wysokim poziomie, pięknie wykonane, w związku z tym pierwsze miejsce zajęły wszystkie przedszkolaki.

Wychowawcy grup otrzymali dyplomy za udział w konkursie, natomiast dzieci słodkie lizaki oraz odblaski. Na zakończenie spotkania pan Policjant zaprezentował służbowy samochód policyjny wraz z wyposażeniem. Pani Dyrektor serdecznie podziewała w imieniu przedszkolaków, panu Mariuszowi Domagale za przeprowadzone zajęcia, pokaz oraz pomoc w rozstrzygnięciu konkursu.

Aneta Pitek, Weronika Orzechowska


Wesołe Misie odwiedziły Bibliotekę

Tematem spotkania było przypomnienie zasad obowiązujących w bibliotece oraz zasad wypożyczania książek. Pani bibliotekarka Renata Feledyn, wielokrotnie gościła starsze przedszkolaki, które w większości są stałymi czytelnikami. Dzieci miały okazję usystematyzować wiedzę na temat pracy bibliotekarki, rodzajów książek, ich budowy, a także sposobów dbania o nie. Spotkanie nie mogło się zakończyć bez głośnego czytania książeczek, o tematyce jesiennej. Starszaki serdecznie podziękowały za ciekawe zajęcia oraz obiecały w dalszym ciągu, systematycznie odwiedzać bibliotekę.

Aneta Pitek


Spotkanie z piekarzem - 19. 10. 2018 r.

W dniu 19 października nasze Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się na czym polega zawód piekarza. Gościli u nas piekarze z rodzinnej piekarni ze Staszowa, którzy pokazali w jaki sposób wyrabia się smaczny chlebek. Dzieci dowiedziały się, że najsmaczniejsze pieczywo powstaje z naturalnych surowców (mąki, zakwasu żytniego, drożdży i wody). Zobaczyły od podstaw cały proces wyrabiania ciasta. Na koniec spotkania dzieci otrzymały pyszny poczęstunek.

Joanna Adydan


W starszej grupie Wesołe Misie, realizowany jest autorski program czytelniczy p. Anety Pitek „Motyle Książkowe”. Głównym celem programu jest wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci.

Rozwijanie umiejętności czytelniczych dzieci odbywać się będzie przy pomocy następujących form pracy wychowawczo – dydaktycznej:

 • prowadzenie akcji przedszkolnej: „Cała Polska Czyta Dzieciom”;
 • realizowanie dodatkowego programu czytelniczego o charakterze Ogólnopolskim „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – organizator Grupa MAC S.A.
 • zorganizowanie „Dnia Książki” oraz klubu „Motyli Książkowych” polegającego na spotkaniu raz w tygodniu, w bibliotece oraz czytaniu pozycji książkowych dobranych do tematyki zajęć tygodniowych;
 • współpraca z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Staszowie Filia w Kurozwękach, w celu zainteresowania dzieci książką;
 • współpraca z rodzicami w celu aktywnego włączenia ich w przebieg procesu nauki czytania w przedszkolu;
 • organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
 • Zorganizowanie obchodów „Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom” oraz „Światowego dnia Książki”

Każdy poniedziałek jest Dniem Książki. Dzieci mogą przynosić do przedszkola swoje ulubione książeczki, którymi mają się okazję podzielić z kolegami i koleżankami. Wspólne czytanie rozpoczęła wychowawczyni - Aneta Pitek, gościliśmy także p. bibliotekarkę Renatę Feledyn. Starszaki mogą się także pochwalić kącikiem książki, zorganizowanym w sali, do którego chętnie zaglądają.

Aneta Pitek


Święto Pieczonego Ziemniaka

5 października przedszkolaki z Kurozwęk wybrały się do pobliskiego Zespołu Pałacowego, aby wspólnie świętować „Dzień Pieczonego Ziemniaka”. Główną atrakcją tej wycieczki było oczywiście ognisko. Dzieci piekły ziemniaki, a później miały możliwość wziąć udział w ziemniaczanej uczcie, a także skosztować regionalnej przystawki, jaka są „Ziemniaki po Kurozwęcku”.

Każdy przedszkolak został poczęstowany porcją frytek i ciepłą herbatką. Przedszkolaki z uśmiechem na twarzach wracały do przedszkola. Bawiły się wyśmienicie i pytały czy jeszcze kiedyś będzie zorganizowana taka wycieczka. - Serdecznie dziękujemy rodzicom: Aurorze i Michałowi Popielom za wsparcie finansowe i pomoc w organizacji tego dnia.


Tekst i zdjęcia: Marzena Lech


JESIEŃ W GRUPIE WESOŁE MISIE


Przechodzimy przez ulicę
Kiedy światło jest zielone
można przejść na drugą stronę,
a gdy świeci czerwone,
przechodzenie zabronione'.
Gdy zamierzasz przejść ulicę
na chodniku przystań bokiem,
popatrz w lewo bystrym okiem,
skieruj w prawo wzrok sokoli,
znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna więc swobodnie
mogą przejść po niej przechodnie
/Wiera Badalska/
Dzieci z grupy młodszej zapoznały się w praktyczny sposób z elementarnymi zasadami ruchu drogowego. Na pobliskim przejści dla pieszych zaopatrzeni w elementy odblaskowe uczyły się poprawnego przechodzenia przez jezdnię.


17.09.2018r. odbyło się w naszym przedszkolu, spotkanie z panią pedagog Weroniką Orzechowską, na temat „Bezpieczeństwa przedszkolaków na drodze”. Starsze dzieci miały okazję przypomnieć sobie i utrwalić zasady ruchu drogowego, a młodsze poznać je od podstaw. Pani Weronika opowiadała także, o zasadach przechodzenia przez jezdnię, zaprezentowała i omówiła znaczenie najważniejszych znaków drogowych, które dzieci mogą spotkać na drodze oraz przypomniała najważniejsze numery telefonów alarmowych: 997, 998, 999.
Na zakończenie spotkania, wychowawca starszej grupy „Wesołe Misie” p. Aneta Pitek, omówiła zasady konkursu plastycznego „Znaki drogowe”(zorganizowanym przez obie panie), w którym wzięły udział wszystkie chętne przedszkolaki. Rozstrzygnięcie konkursu oraz nagroda niespodzianka odbędą się niebawem.

Aneta Pitek, Weronika Orzechowska


Pierwsze dni w przedszkolu - SŁONECZKA

Jesteśmy dumne z naszych przedszkolaków. Adaptacja przebiega bez najmniejszych problemów. Sprzątanie zabawek i siadanie w kole wychodzi nam coraz lepiej. Pierwsze wspólne tańce za nami, a nawet spacery.
Rodzice !
Brawo za postawę, krótkie pożegnania i wiarę we własne pociechy.


ROZPOCZĘCIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2018/2019

Letnie dni są już miłym wspomnieniem a przed nami kolejny rok przedszkolny.

Cieszymy się, że możemy się znowu spotkać w znajomym gronie.

Szczególnie serdecznie chcielibyśmy powitać dzieci dopiero rozpoczynające swoją przedszkolną przygodę.

Mamy nadzieję, że zbliżające się miesiące będą dla wszystkich czasem owocnej naukii radosnej zabawy.


Dyżury przedszkoli w wakacje

Urząd Miasta i Gminy Staszów informuje, że w miesiącach lipiec-sierpień 2018 r. przedszkola będą pełnić dyżury według następującego harmonogramu:

 • 2 lipca - 20 lipca 2018 r. - Przedszkole nr 3 w Staszowie, ul. J. Pawła II 17a, tel. 15 864 21 21,
 • 23 lipca – 8 sierpnia 2018 r. - Przedszkole nr 8 w Staszowie, tel. 15 864 14 84 (dyżur będzie pełniony w siedzibie Przedszkola Nr 3 w Staszowie, ul. J. Pawła II 17a przez pracowników Przedszkola Nr 8),
 • 9 sierpnia – 31 sierpnia 2018 r. - Przedszkole nr 4 w Staszowie, ul. Wysoka 39, tel. 15 864 22 06.

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Staszów
(-) dr Ewa Kondek


Dzień Rodziców i Zakończenie Roku Przedszkolnego 2017/2018

Występ przedszkolaków z młodszej grupy „Słoneczka” rozpoczęli Marysia J.i Marcin G., wierszykami na powitanie przybyłych gości. Następnie dzieci zaśpiewały dla swoich rodziców piosenkę pt.: „Żabie sekrety”. Chłopcy i dziewczynki mięli także okazję zaprezentować swoje zdolności recytatorskie, deklamując wiersze dla mam i tatusiów oraz wiersz o wakacjach. Kolejno 3 i 4latki, zatańczyły taniec „Sałatka owocowa” z kolorowymi pomponami, natomiast 4 i 5latki „Poleczkę na lato”. Na zakończenie występu przedszkolaki wspólnie zaśpiewały piosenkę „Wakacji już czas”.

Grupa starsza swój występ podzieliła na dwie części. W pierwszej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne, muzyczne. Zinterpretowały na instrumentach perkusyjnych utwór Zorba. Druga część to tańce, chłopcy w melonikach i z krzesełkami ,energetycznie przedstawili interpretację ruchową do utworu C- Bool Wonderland. Dziewczynki subtelnie z gracja poruszały się do utworu Leo Rojas Watch Over My Dreams.

Po wspólnych występach nastąpiło wręczenie przez dzieci upominków dla swoich rodziców. Był to moment wyjątkowy ponieważ, wszyscy rodzice wyszli na scenę. W takiej atmosferze rodzice również otrzymali podziękowania: ,, Za ofiarną pomoc i życzliwość oraz zaangażowanie w życie przedszkola ”.

Podziękowania otrzymali również pracownicy obsługi, którzy w szczególny sposób służyli pomocą w działaniach podejmowanych w przedszkolu: pani Joanna Adydan, pani Aneta Celińska, pani Magdalena Krakówka, pani Małgorzata Wydro, pan Augustyn Pyrek. Odznakę Przyjaciela Szkoły otrzymali nauczyciele przedszkola, którzy inicjowali działania podnoszace atrakcyjność przedszkola, pani Małgorzata Siłka, pani Ewa Cichoń, pani Aneta Pitek, pani Marzena Lech. Spotkanie odbywało się na tle kolorowej dekoracji przygotowanej przez nauczycieli i pracowników placówki.

Na zakończenie pani dyrektor Marzanna Tomporowska życzyła wszystkim, udanych i bezpiecznych wakacji.

Aneta Pitek

Małgorzata Siłka


Dnia: 16.06.2018 roku gościliśmy na zajęciach panią pedagog-Weronikę Orzechowską, która przeprowadziła zajęcia na temat: „Bezpieczne wakacje”.

Omówiła zasady bezpiecznego zachowania się:

-na placu zabaw,

-nad wodą,

-w górach,

-w lesie,

- na łące.

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, chętnie odpowiadały na pytania dotyczące prawidłowego korzystania ze zbiorników wodnych; omawiały, w jaki sposób należy chronić się przed nadmiernym słońcem.

Pani Weronika uwrażliwiła przedszkolaków na skutki nieprzestrzegania ustalonych zasad podczas wypoczynku i w kontaktach z nieznajomymi oraz jak należy zachować się w razie zagrożenia. Przypomniała numery alarmowe służb ratunkowych.

Zajęcia uatrakcyjniła prezentacja multimedialna, podczas której dzieci oceniały, czy sytuacje przedstawione na slajdach są bezpieczne. Wymieniały zasady bezpiecznej jazdy na rowerze oraz uściśliły wiadomości dotyczące pomocy w pracach gospodarskich.

Wspólnie z prowadzącą wyjaśniały znaczenie słów:

„ Łąka lubi, kiedy ktoś zachowuje się jak gość”.

Na koniec pani Weronika podziękowała wszystkim za aktywny udział w zajęciach i życzyła dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

Marzena Lech


DZIEŃ DZIECKA I DZIEŃ SPORTU 2018


Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. Walorów czytania jest naprawdę dużo, dlatego warto o nich pamiętać!

Młodsza grupa „Słoneczka” bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która jest organizatorem XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tę akcję zaangażowały się także starszaki - „Wesołe Misie”. Tydzień 4 - 8 czerwiec, przeżywaliśmy wspólnie z rodzicami przedszkolaków, pracownikami naszego przedszkola, a także starszymi kolegami ze szkoły. Zaproszeni goście licznie przybywali na wspólne czytanie, które dało wiele radości i satysfakcji, zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i miło spędzony czas naszym czytającym rodzicom: Dorota i Tomasz Gałązka, Iwona Kaczmarczyk, Ewelina Polut, Marcin Mazur, Dominik Jagodziński, Sylwia Buszko; czytającym nauczycielom: P. Dyrektor Marzanna Tomporowska, Weronika Orzechowska; czytającym pracownikom: Agnieszka Karaś i Magdalena Krakówka oraz czytającej koleżance: Julia Krakówka.

Dziękujemy!!!

Aneta Pitek


II Gminny Festiwal Talentów Przedszkolnych o puchar Burmistrza Staszowa


Szkoła i Przedszkole w Kurozwękach lubią pomagać!!!

Uczniowie i przedszkolaki chętnie wzięli udział w zbiórce, zorganizowanej na rzecz Szczeniakowego Tymczasu, który zajmuje się bezdomnymi psami. Organizacja działa w porozumieniu z fundacją Vox Animalium w Kielcach. Wszystkie dzieci integrując się w celu pomagania zwierzętom, zebrały ogromna górę karmy oraz rzeczy potrzebnych dla psów (zabawki, koce, miseczki itp.). Po odbiór darów przyjechał wraz z opiekunką, panią Patrycją Blasiak, pies Oskar. Gościem, była także pani Katarzyna Sojda, behawiorystka psów, która w ciekawy i interesujący sposób opowiedziała o różnych rasach psów, a także o tym, jak opiekować się we właściwy sposób naszymi pupilami. Na zakończenie spotkania obie panie udzieliły odpowiedzi na pytania dzieci i wspólnie z dziećmi zapozowały do zdjęcia.

Celem akcji przeprowadzonej w placówce było nauczenie dzieci pozytywnych postaw uwrażliwienia na krzywdę innych, empatii oraz integracji z innymi.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.


Kiermasz ciast dla Jasia - 18.05.2018 r.

Dnia 18.05.2018r. w szkole i przedszkolu odbył się charytatywny kiermasz ciasta. Celem tej akcji była zbiórka pieniędzy na pomoc małemu Jasiowi ze Staszowa. Czteroletni chłopczyk potrzebuje specjalistycznego i bardzo kosztownego leczenia czytaj więcej>>>


PIKNIK EKOLOGICZNY W RZĘDOWIE


RAPORT KONKURSOWY - konkurs 10. edycji programu edukacyjnego „MAMO, TATO, WOLE WODĘ!” pt.: „Święto Wody i Zdrojka” czytaj więcej>>>


PRZEDSZKOLE NA MEDAL. Głosuj na przedszkolaki !

Przedszkole w Kurozwękach (SPR.28) SMS pod nr 72355 o treści SPR.28

zobacz więcej>>>


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci co roku obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena - autora takich dzieł jak „Dziewczynka z zapałkami”, „Świniopas”, „Calineczka”, czy „Brzydkie kaczątko”.
Święto zostało ustanowione 49 lat temu przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest organizatorem święta. Tym razem obowiązki te przejęła Łotwa. Polska funkcję organizatora pełniła w roku 1980. Przesłanie tego Dnia:Książka dla dzieci jest cudowną siłą, która wyraża pragnienie i zdolność do bycia małej istoty. Pokazuje jej siłę i odwagę, aby żyć.”

Nasze Przedszkole także obchodziło Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Przedszk olaki poznały postać Hansa Christiana Andersena, którego baśnie znają wszystkie, miały okazję obejrzeć krótki film o tym „Jak powstaje książka”, który pokazał tworzenie się książki od pisma obrazkowego (piktogramy), które tworzyli ludzie pierwotni, aż do współczesności. Dzieci porównywały książkę do e-booka, oraz brały udział w zabawie „Czy to prawda, czy nie?”, gdzie wykazywały się swoją wiedzą na temat książek. Odwiedziły także bibliotekę, a pani Renata Feledyn opowiedziała o tym, jakie mamy książki oraz jak zbudowana jest każda okładka. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci wysłuchały bajkę "Kocia, kocia". Po powrocie do sali, czekały kolejne niespodzianki: puzzle, zagadki obrazkowe i muzyczne, a uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był udział w konkursie plastycznym „Okładka do ulubionej baśni” zorganizowanym przez wychowawcę grupy „Słoneczka”- p. Anetę Pitek oraz p. Renatę Feledyn – bibliotekarkę. Wszystkie prace były wyjątkowe i piękne, dlatego Jury jednogłośnie przyznało dla wszystkich przedszkolaków I miejsce. Każda grupa otrzymała dyplom oraz książki z baśniami, a dzieciaki słodkie lizaki.

Serdeczne gratulacje!!!

Aneta Pitek


Wiosna w przedszkolu zawitała na dobre, bowiem zaczął się sezon na sianie i sadzenie. To doskonała pora, by rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie, tworząc sytuacje, które powodują zdziwienie, zaciekawienie, poznanie nowego środowiska przyrodniczego.
Działanie to służy wprowadzeniu dzieci w obszar edukacji przyrodniczej oraz obserwacji rozwoju roślin. Nabywanie wiedzy poprzez praktyczne działanie jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się, toteż dajemy dzieciom możliwość samodzielnego wykonania określonej pracy, a potem wyciągania wniosków na podstawie systematycznych obserwacji.


„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce. Został on zainicjowany w 2009 r. przez Żywiec Zdrój, w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie... zobacz więcej>>>


W kategorii grupa przedszkolna:

I MIEJSCE - grupa „Słoneczka” z Przedszkola w Kurozwękach

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 11 maja 2018 r. na pikniku ekologicznym w Rzędowie.


REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA NA ROK 2018/2019 ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA

Dodatkowe informacje uzyskać można w sekretariacie Zespołu w godz. 7:00 - 15:00, tel. 15 866 73 90.


Dzień 21 marca wniósł w życie przedszkolaków wiele radości, a to za sprawą nadchodzącej pory roku. I choć pogoda nie była sprzyjająca, bo wszędzie pełno śniegu, w naszym przedszkolu od samego rana było kolorowo i wiosennie.

W tym dniu wszystkie przedszkolaki zebrały się w jednej sali, aby powitać wiosnę. Poznały tradycje i zwyczaje obchodów tego dnia dawniej. Miały możliwość wykazać się zorganizowaną pracą zespołową dekorując gałązki symbolizujące jej nadejście: „wiosenne gaiki”. Wraz z chomikiem, głównym bohaterem opowiadania A. Galicy szukały pierwszych jej oznak. Oglądały film przyrodniczy o zwiastunach tej zielonej pory roku. Śpiewem i tańcem nawoływały nadejście wiosny.

Ponieważ aura tego dnia nie sprzyjała spacerom, całe przedszkole ruszyło barwnym pochodem w podróż po szkole, aby w salach lekcyjnych odnaleźć symbole zwiastujące wiosnę.

Na koniec dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mają nadzieję, że zagości u nas na dobre, zazieleni łąki, drzewa, trawy i codziennie będzie wszystkich witała ciepłymi promykami słońca.

Marzena Lech


Podsumowanie Programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka

czytaj więcej>>>


CZYTAJĄCY RODZICE

W młodszej grupie „Słoneczka”, w ramach programu czytelniczego „Motyle Książkowe” oraz „Cała Polska Czyta Dzieciom” czytanie książeczek odbywa się codziennie. Z miłą chęcią gościmy także, rodziców naszych małych czytelników. Pierwsze ochotniczki: p. Małgorzata Wydro, p. Joanna Adydan oraz p. Izabela Kaniszewska, gościły w naszych przedszkolnych progach. Mamy miały okazję przeczytać bajki, baśnie i opowiadania, które dzieci z wielką chęcią i zaciekawieniem wysłuchały.

Serdecznie dziękujemy!!!

Chętnych rodziców serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania, które ma ogromne znaczenie dla Waszych pociech!

Aneta Pitek


„… Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.

Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.

Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta!

Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej …”

W. Chotomska

Przez pierwsze półrocze roku przedszkolnego 2017/2018 przedszkolaki brały udział w realizacji programów czytelniczych:

 • grupa „Słoneczka” - „Motyle książkowe”(A. Pitek);
 • grupa „Wesołe Misie” – „Poczytaj mi…” (E. Cichoń).

Był to intensywny czas spędzony z książką, przez co dzieci coraz chętniej słuchają bajek, baśni i opowiadań, a także liczniej odwiedzają bibliotekę szkolną, gdzie odbywały się ciekawe spotkania z panią bibliotekarką. Podsumowaniem pracy, a zarazem krokiem w drugie półrocze, było uroczyste pasowanie na „Motyla Książkowego”, które odbyło się 10.01.2018r. Wstępem do uroczystości była wizyta w bibliotece, gdzie dzieci wykonały prace plastyczną „kolorowe motyle”, które były wykorzystane do dekoracji na uroczystość. Przedszkolaki wysłuchały także, opowiadania pt.: „Helenka i różowe okulary” J. Krzyżanek, czytanej przez panią Dyrektor Marzannę Toporowską, która następnie pasowała przedszkolaki na „Motyla Książkowego”. Mali czytelnicy otrzymali imienne identyfikatory oraz, od pani bibliotekarki Renaty Feledyn, słodki upominek. Na zakończenie wykonali kolorowe zakładki do książek. Wszyscy zdeklarowali się do jeszcze częstszego odwiedzania biblioteki oraz sięgania po książki.

Aneta Pitek

PASOWANIE NA MOTYLA KSIĄŻKOWEGO


Informacja dotycząca rekrutacji na rok szkolny 2018/2019 do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i klas pierwszych
publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Staszów.


XXVI Ogólnopolski Logopedyczny Konkurs Plastyczny „Co Pani Jesień dla mnie przyniesie” został rozstrzygnięty.

zobacz więcej>>>


Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało.
W związku z tym 22.01.2018r. zaprosiliśmy do naszego przedszkola panią pielęgniarkę Joannę Mirę. Tłumaczyła ona dzieciom, co to jest próchnica, jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby. Pani Pielęgniarka przyniosła ze sobą kilka oryginalnych rekwizytów. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszył się model szczęki. Przedszkolaki dowiedziały się także, że powinny unikać m.in. gum do żucia, lizaczków, żelowych cukierków, a przede wszystkim chipsów, gdyż powodują, że ząbki zaczynają się psuć. Głównym celem spotkania, było zapoznanie ze sposobami dbania o zęby, zmniejszenie obawy przed wizytą w gabinecie dentystycznym oraz zachęcenie dzieci do kontroli zębów. Po zakończeniu spotkania podziękowaliśmy pani pielęgniarce za miłą wizytę i wręczyliśmy drobny upominek. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa i każdy będzie dbał o zdrowy uśmiech.

Aneta Pitek


Nasze Przedszkole bierze udział w Programie Akademii Zdrowego Przedszkolaka Akcji „Zdrowa rodzina – szczęśliwa rodzina.

czytaj więcej>>>


Moja Babcia i Mój Dziadek ... Swobodne wypowiedzi dzieci na temat swoich babć i dziadków.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

5 lutego na balu karnawałowym bawiły się Słoneczka i Wesołe Misie. Przedszkolaki wystąpiły w strojach przedstawiających różne postacie z bajek. W zimowej scenerii przy muzyce przedszkolaki tańczyły w parach i kółeczkach. Tworzyły pociągi, wężyki wszystko to przy dźwiękach wesołej muzyki. Zabawa była wspaniała. „Och !Co to był za bal… Szkoda, że następny dopiero za rok.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2018

Dnia 31 stycznia w naszym Przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Babci i Dziadka. Licznie zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć program słowno-muzyczny zaprezentowany przez wychowanków przedszkola.

W pięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta najpiękniej jak tylko potrafiły wyraziły swoją miłość do dziadków poprzez prezentację przygotowanych w poszczególnych grupach występów. Następnie przedszkolaki obdarowały swoich najbliższych upominkami, po których wszyscy goście zostali poczęstowani pysznymi wypiekami i witaminowym sokiem. Końcowym punktem tego wyjątkowego dnia była projekcja nagrania pt.: „Moja Babcia i mój Dziadek”, podczas której dzieci wypowiadały się na temat swoich babć i dziadków, opowiadały jacy oni są i j w jaki sposób spędzają z nimi czas.

Szczęśliwe twarze gości były najlepszym dowodem na to, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Marzena Lech


Maria Konopnicka

Hu! hu! ha! Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy,
mroźnym śniegiem w oczy prószy,
wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!

Hu! hu! ha! Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała,
w ręku gałąź oszroniała,
a na plecach drwa...
Nasza zima zła!

Hu! hu! ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
dalej śnieżkiem w plecy zimy,
niech pamiątkę ma!
Nasza zima zła!


Wizyta pani leśnik w przedszkolu

Dnia 13 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszym przedszkolu panią leśnik Joannę Drożdżowską -pracownika Nadleśnictwa Staszów. Przybliżyła ona dzieciom informacje na temat swojej pracy oraz przeprowadziła zajęcia na temat: „Przygotowania zwierząt do zimy”. Podczas prezentacji multimedialnej przypomniała, co to jest las i jakie zwierzęta i ptaki w nim mieszkają oraz zaznaczyła, że człowiek przebywając w lesie powinien szanować zwyczaje jego mieszkańców i odpowiednio się zachowywać.

Przedszkolaki wymieniały gatunki ptaków dzieląc je na te, które odlatują i te, które zostają z nami na zimę. Dowiedziały się w jaki sposób pomóc przetrwać zwierzętom zimę, jak prawidłowo je dokarmiać, dlaczego niektóre z nich gromadzą zapasy a niektóre zapadają w sen zimowy.

Dzieci z zainteresowaniem oglądały filmy edukacyjne, z których dowiedziały się kilku nowinek o środowisku leśnym i uściśliły swoją dotychczasową wiedzę.

Na koniec spotkania Pani leśnik przeczytała dzieciom opowiadanie, w ramach programu czytelniczego "Motyle Książkowe". Dzieci miały okazję poznać kolejny rodzaj opowiadań, a mianowicie opowiadania przyrodnicze oraz rodzaj książek, czyli albumy przyrodnicze z ciekawostkami na temat wybranej grupy zwierząt i roślin.

Marzena Lech

Zimą dokarmiamy ptaki


PIERNIKOWA UCZTA

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a przygotowania do nich odbywają się nie tylko w domach.

W naszym przedszkolu także było widać i czuć świąteczny klimat, a to za sprawą „piernikowej uczty”, która odbyła się 20 grudnia. W tym dniu obie grupy przedszkolne kultywując tradycję świąteczną oraz integrując się we wspólnym przedsięwzięciu zabrały się pieczołowicie do pracy.

Jak przystało na prawdziwych kucharzy, dzieci najpierw odpowiednio się to tego przygotowały dbając o czyste rączki i zakładając fartuszki. Panie z obu grup zadbały o potrzebne produkty, które zaczerpnęły z przepisu znalezionego w książce kucharskiej oraz odpowiednie przybory kuchenne. Przedszkolaki, w ramach programu czytelniczego „Motyle książkowe”miały okazję poznać kolejną kategorię książek. Dowiedziały się jak zbudowana jest książka kucharska, co to jest przepis, gdzie można go znaleźć i dlaczego ważne jest, aby robić wszystko zgodnie z jego instrukcją. Po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym, można było przejść do praktyki. Panie dokładnie wyrobiły pachnące przyprawami piernikowymi ciasto, z którego dzieci wycinały foremkami różne kształty. Spod ich rączek wychodziły choinki, domki, gwiazdki, serduszka, grzybki i księżyce. Nawet Pani Dyrektor zwabiona zapachem przyprawy korzennej odwiedziła pracusiów i sama wycięła kilka pierniczków. Kiedy wszystkie się upiekły pod czujnym okiem naszych kucharek, przedszkolaki mogły udekorować je lukrem i kolorową posypką, a na koniec…zjeść ze smakiem!!!

Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało i dostarczyło wiele radości ze wspólnego działania. W sposób miły i praktyczny utrwaliły one jedną z poznanych na zajęciach tradycję związaną ze świętami Bożego Narodzenia. W przedszkolu długo unosił się wspaniały aromat pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój.

Aneta Pitek, Marzena Lech


JASEŁKA 2017

Zobacz więcej>>>


06.12.2017r. odbyła się pierwsza ważna uroczystość dla dzieci najmłodszych - Pasowanie na Przedszkolaka oraz Mikołajki.

Uroczystość ta w dużym stopniu stanowi zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas Pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Wszystkie przedszkolaki zaprezentowały rodzicom przygotowaną inscenizację: piosenki, wiersze, tańce oraz grę na instrumentach muzycznych. Piękne stroje, a także wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Marzanna Tomporowska – dyrektor przedszkolaz pomocą zaczarowanego lizaka dokonała pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde pasowane dziecko otrzymało dyplom oraz plakietkę.

Po części oficjalnej na sale wszedł, długo wyczekiwany przez wszystkie dzieciaki, gość specjalny…Św. Mikołaj. Przedszkolaki zamieniły się w małe skrzaty, zakładając na głowy specjalne czapeczki mikołajkowe i z wielką radością zaprezentowały wiersz i taniec przygotowany na to wydarzenie. Zachwycony występem dzieci Mikołaj, obdarował wszystkich wspaniałymi prezentami. Ten podniosły dzień zakończył się radością i uśmiechem na twarzach, naszych małych przedszkolaków.

Aneta Pitek


Dzień Pluszowego Misia

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutki. Pluszowe misie opanowały nasze Przedszkole.

Przedszkolaki z grup: Słoneczka i Wesołe Misie uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie: poznały historię pluszowego misia, uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych, degustacji miodku, misiowych tańcach. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Ewa Cichoń


BAJKOWE ANDRZEJKI

29 listopada 2017 roku w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa poprzedzona pogadankami , dzięki którym dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta. Do dziś przetrwała tradycja związana z laniem wosku, którą zaprezentowały panie z przedszkola. Dzieci z entuzjazmem zgadywały co powstało z wosku, każdy miał inny pomysł na temat kształtu powstałego odlewu.

Tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł nie tylko na zabawy z dziećmi, ale też dobra okazja do nawiązania bliższych kontaktów z rodzicami, których przedstawiciele przyłączyli się do wspólnej zabawy.

Na tę okoliczność została przygotowana odpowiednia dekoracja sali, a dzieci przebrane były za postacie z różnych bajek i filmów. Cała sceneria wprowadziła uczestników w magiczny nastój czarów i wróżb.

„Andrzejki” były pełne radości,a wesołe zabawy przeplatane były skocznymi utworami. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Po andrzejkowych zabawach i tańcach odbył się mały poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Marzena Lech


CZTERY ŻYWIOŁY - OGIEŃ


13.11.2017r. nasze przedszkole odwiedziła Pani psycholog Magdalena Strojek (Zespół Szkół im. St. Staszica w Staszowie). Tematem zajęć z zakresu edukacji prospołecznej, były „Dziecięce kłamstwa”.

Wstępem do zajęć było poznanie pacynki - „Kłamczuszki Biedroneczki”, a zadaniem dzieci odgadnięcie wszystkich jej kłamstw. Pani Magda wyjaśniła przedszkolakom, znaczenie słowa kłamstwo i czym się ono różni od żartu. Następnie dzieciaki słuchały wiersza J. Brzechwy „Kłamczucha” i rozmawiały na temat jego treści. Kolejnym etapem zajęć była zabawa z woreczkami „kłamstwami” i praca z przysłowiem – co to znaczy, że „kłamstwo ma krótkie nogi”? Na zakończenie spotkania dzieci podzielone na grupy, wykonały prace plastyczną „zamykamy kłamstwo.”

Całe przedszkole z Panią dyrektor Marzanną Toporowska na czele, bardzo serdecznie podziękowało Pani Magdalenie Strojek za ciekawe zajęcia, a wszystkie dzieciaki obiecały zawsze mówić prawdę!

Aneta Pitek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy 7 listopada. Poprzedzony czytaniem bajek i baśni, które cieszą się wśród dzieci wielkim powodzeniem przeniósł przedszkolaków w świat wartości przekazując ważne prawdy życiowe.

W tym dniu już od rana towarzyszył nam bajkowy klimat, a to za sprawą pań, które postanowiły wcielić się w rolę bajkowych postaci. Czarownica, Czerwony Kapturek i Dobra Wróżka przybyły do przedszkola, aby wspólnie z nami uczestniczyć w zajęciach integrujących obie grupy.

Spotkanie rozpoczęliśmy od rozpoznawania tytułów bajek po ilustracjach, następnie razem z Czerwonym Kapturkiem szukaliśmy grzybów w lesie. Mieliśmy też możliwość obejrzenia teatrzyku kukiełkowego pt. „Trzy świnki” i układaliśmy historyjkę obrazkową zgodnie z kolejnością zdarzeń. Byliśmy w Zamku Śmiechu i razem z Kopciuszkiem oddzielaliśmy groch od ryżu. Te i wiele innych zadań zostało wykonane w tym dniu, który zakończył się wykonaniem opasek z bajkowymi postaciami. Nie zabrakło też nagrody za naszą intensywną pracę. Pani dyrektor pogratulowała nam znajomości bajek i wręczyła dyplomy uznania dla każdej grupy .

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Bajki, baśnie są źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni. Kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć i bogacą słownictwo.

Marzena Lech

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."

Wisława Szymborska

Współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Rodzice coraz mniej z nimi rozmawiają i mało im czytają. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, tymczasem język jest narzędziem myślenia – w tym także matematycznego! Mądrze dobrana literatura jest nośnikiem ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

Przedszkole może i powinno odwrócić ten stan rzeczy, tym bardziej, że w wielu domach dorośli nie stanowią dobrego wzorca dla dzieci – sami mało czytają. Kierując się takimi przesłankami, jak i wizją naszego przedszkola promującego wartości, jakie niesie ze sobą obcowanie z literaturą dziecięcą, został opracowany autorski program czytelniczy „Motyle książkowe” opracowany przez p. Anetę Pitek.

Program ten jest realizowany w młodszej grupie 3, 4, 5 ltaki, a jego głównym celem jest wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Rozwijanie umiejętności czytelniczych dzieci odbywać się będzie przy wsparciu akcji przedszkolnej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę, w której miały okazję poznać prace bibliotekarki, zobaczyły jak wyglądają karty, poznały zasady korzystania z biblioteki, czytelni. Pani Renata Feledyn (bibliotekarka) opowiedziała im także o konieczności dbania o wypożyczane książki, a na zakończenie spotkania przeczytała kilka bajeczek.

Każdy poniedziałek w młodszej grupie, jest „Dniem Książki”, w który wszystkie dzieci mogą przynosić własne książeczki. Serdecznie zapraszamy również rodziców naszych przedszkolaków, do zapisów swoich pociech, do Biblioteki i korzystania z możliwości wspólnego wypożyczania oraz wspólnego czytania.

Aneta Pitek


"Święto Zmarłych" - H. Bechler

Na cmentarzu płomyki złote

i groby w chryzantemach.

Ludzie przyszli tu z myślą o tych,

których już nie ma.

Wspominają drogie imiona,

zasłaniają lampki przed wiatrem,

dla tych bliskich wieńce zielone

i bukiety jesienne pełne kwiatów.


Festiwal Witaminowych Smaków

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtuje się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe, które mogą odbić się w przyszłości negatywnie lub pozytywnie na zdrowiu naszych dzieci. Zajęcia dotyczące zagadnień racjonalnego odżywiania juz na stałe zapisały się w kalendarz imprez przedszkolnych.
Festiwal Witaminowych Smaków w tym roku trwał 2- dni. W pierwszym dzieci zjadły pyszne, bogate śniadanie przygotowane przez panie kucharki. Z pokrojonych warzyw: ogórek, pomidor, rzodkiewka, szczypiorek, papryka, sałata oraz serów, wędliny dzieci indywidualnie komponowały własne kanapki. Pomimo niechęci do niektórych produktów nawet niejadki- próbowały. Po śniadaniu dzieci segregowały: zdrowe i niezdrowe produkty. Na koniec wspólnych zajęć posmakowały świeżego soku z marchewki i jabłka.
Drugi dzień to było działanie dzieci. Przedszkolaki podzielone na trzy grupy tworzyły ,, tematyczne talerzyki"
- białe koszulki, śniadanie- 5 latki
- zielone koszulki, obiad- 6 latki
- kolorowe koszulki, podwieczorek- 3-4 latki
Dziękuję wszystkim za pomoc w zorganizowaniu zajęć.
Małgorzata Siłka


DZIEŃ JAK CO DZIEŃ


19.10.2017r. przedszkolaki odwiedziły Ochotniczą Straż Pożarną w Kurozwękach. Dzięki uprzejmości p. Tomasza Januszewskiego (strażaka) dzieciaki spędziły niezapomniane chwile…

Strażacy zaprezentowali sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej: wozy strażackie współczesny oraz zabytkowy, a także sprzęt do gaszenia pożarów. Dzieci mogły usiąść za kierownicą, przymierzyć hełm strażacki, spróbować potrzymać wąż strażacki, a także rękawice i ciężkie buty. Przedszkolaki utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Na zakończenie spotkania Strażacy włączyli syrenę wozu strażackiego i obdarowali małych gości słodkimi smakołykami.

W podziękowaniu za wspaniałą przygodę przedszkolaki wręczyły Dyplom Super Strażakom!!!

Aneta Pitek


12 października 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem asp. szt. Tomaszem Bilskim z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Tematem spotkania było utrwalenie zagadnień dotyczących ruchu drogowego. Policjant rozmawiał z dziećmi, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, przypominał, że zawsze należy to robić na pasach oraz zielonym świetle. Zwrócił uwagę, że mimo pierwszeństwa trzeba być szczególnie ostrożnym i bacznie obserwować, czy aby na pewno nie jedzie jakiś samochód, zadbać o elementy odblaskowe, aby już z daleka być widocznym. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Kolejnym punktem spotkania były ćwiczenia w terenie, podczas których wszyscy mieli możliwość zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Pod czujnym okiem policjanta przedszkolaki ćwiczyły przechodzenie przez jezdnię w oznakowanym miejscu. Nazywały znaki drogowe znajdujące się przy szkole, poszerzyły wiedzę na temat zachowania się pojazdów na drodze, ćwiczyły spostrzegawczość, wrażliwość i czujność, a przy tym świetnie się bawiły.

Policjant, na przykładzie przejeżdżających samochodów zademonstrował sposób kierowania ruchem drogowym za pomocą umownych sygnałów, czyli gestów.

W czasie wizyty został rozstrzygnięty konkurs plastyczny: „Bezpieczeństwo na drodze”. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni odblaskami i dyplomami dla grup za aktywny udział w zajęciach.

Na zakończenie pani Dyrektor Marzanna Tomporowska wręczyła policjantowi podziękowanie za przeprowadzenie ciekawej prelekcji.

Spotkanie było interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie zastosowanie w praktyce. Na zakończenie dzieci chętnie robiły grupowe zdjęcia z panem policjantem.

Marzena Lech

Weronika Orzechowska


15 września obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Kropki. Książka pt.:"The Dot" - Petera Reynoldsa przybliżyła nam historię Vashti - małej, nieśmiałej dziewczynki, która dzięki kropce uwierzyła w siebie i swoje możliwości.

Z tej okazji przedszkolaki odkrywając własne talenty tworzyły ciekawe prace plastyczne, których motywem przewodnim była właśnie kropka. Wyszukiwały kropek w najbliższym otoczeniu, tworzyły "Kropeczkowe obrazki".

22 września w ubraniach wypełnionych kolorowymi kropkami dzieci z obu grup przedszkolnych spotkały się na sali gimnastycznej, aby w atmosferze pełnej niespodzianek spędzić dzień. Z wykropkowanymi twarzami każdy przedszkolak tworzył własnego stworka z farb, pokonywał tor przeszkód i brał udział w integracyjnej grze planszowej wykonując wylosowane zadania i ćwiczenia.

Podsumowaniem zajęć był kropkowy poczęstunek - ptysiowe kuleczki, które po intensywnym wysiłku fizycznym smakowały wyśmienicie.

Uwieńczeniem podjętych działań było uroczyste wręczenie dyplomów, za aktywny udział w zajęciach, dla poszczególnych grup, którego dokonała Pani Dyrektor Marzanna Tomporowska.

Marzena Lech


ROZPOCZĘCIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2017/2018

Letnie dni są już miłym wspomnieniem a przed nami kolejny rok przedszkolny.

Cieszymy się, że możemy się znowu spotkać w znajomym gronie.

Szczególnie serdecznie chcielibyśmy powitać dzieci dopiero rozpoczynające swoją przedszkolną przygodę.

Mamy nadzieję, że zbliżające się miesiące będą dla wszystkich czasem owocnej naukii radosnej zabawy.


Listy dzieci z podziałem na grupy przedszkolne na rok 2017/2018 znajdują się na tablicy ogłoszeń w naszej placówce.


Dyżury przedszkoli w okresie wakacyjnym

Urząd Miasta i Gminy Staszów informuje, że w miesiącach lipiec-sierpień 2017 r. przedszkola będą pełnić dyżury według następującego harmonogramu:

 • 3 lipca – 23 lipca 2017 r. - Przedszkole nr 8 w Staszowie, ul. Kilińskiego 20, tel. 15 864 14 84
 • 24 lipca – 13 sierpnia 2017 r. - Przedszkole nr 4 w Staszowie, ul. Wysoka 39, tel. 15 864 22 06
 • 14 sierpnia – 31 sierpnia 2017 r. Przedszkole nr 3 w Staszowie, ul. J. Pawła II 17 a, tel. 15 864 21 21

DZIEŃ RODZICA i ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2016/2017


Wręczenie dyplomów z języka angielskiego z okazji Zakończenia Roku Przedszkolnego


W dniach 5-6.06.2017r. nasze przedszkolaki odwiedziły bawialnię „Świat Dziecka” w Staszowie. Na sali zabaw dzieci mogły korzystać z przeróżnych zabawek i sprzętów. Były tam różnego rodzaju pojazdy, które spodobały się nie tylko chłopcom. Dziewczynki mogły pobawić się w salon kosmetyczny i fryzjerski. Ten, kto się zmęczył, mógł odpocząć przy stoliku, posiedzieć lub porysować. Największą atrakcją dla przedszkolaków okazał się „ małpi gaj” ze zjeżdżalnią i basenem pełnym kolorowych piłeczek. Po zabawie wewnątrz bawialni, dzieci chętnie wyszły na zewnątrz, gdzie czekały na nich dwa ogromne dmuchane zamki. Jeden z nich posiadał dużą zjeżdżalnię, do której ustawiały się długie kolejki. W ramach poczęstunku dzieci dostały soki owocowe i pyszną watę cukrową. Przedszkolaki zmęczone, lecz bardzo zadowolone wracały do przedszkola. Mamy nadzieję, że taki wyjazd uda się jeszcze powtórzyć.

Ewa Lesiak


„Być zawsze człowiekiem, to psi obowiązek”

- J.Roś

W maju do naszego przedszkola przyjechały panie: Patrycja Wiąk z Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt i Katarzyna Olszewska ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rudniku ze swoim czworonożnym pupilem Lolkiem. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na los bezdomnych zwierząt. Podczas spotkania odbyła się pogadanka na temat, jak należy dbać o zwierzęta domowe, w jaki sposób trzeba się nimi opiekować, jak należy zachowywać się wobec nieznanych psów. Przedszkolaki wykazały się dużą empatią, z radością głaskały Lolka i podarowały duży zapas karmy na rzecz schroniska.
Była to bardzo pouczająca wizyta, która na długo zostanie w naszej pamięci.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za okazaną pomoc.

Losy zwierząt Ne są nam obojętne. Dlatego też nasze przedszkole wzięło udział w projekcie: „Kopyciaki” Fundacji Centaurus. Miał on na celu realizację statutowych założeń fundacji: - pomoc skrzywdzonym przez zaniedbanie bądź okrucieństwo ludzkie zwierzętom. W związku z tym przedszkolaki przekazały zaoszczędzone przez siebie pieniądze na rzecz pomocy potrzebującym: koniom, psom i kotom. Nasze działania mają na celu budzenie wrażliwości na los słabszych i skrzywdzonych począwszy od zwierząt „…naszych braci mniejszych” (jak mawiał św. Franciszek), skończywszy na potrzebujący człowieku.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za włączenie się w akcję.

Aneta Urbanowicz, Marzena Lech


Miesiąc maj upłynął nam pod znakiem wyjazdów i występów. Na wspólnym apelu pani dyrektor M. Tomporowska wręczyła na ręce wychowawców nagrodę, którą odebrała z rąk Burmistrza za udział grupy starszej i grupy ,,0" w Przedszkoliadzie. Podziękowała za wspaniały występ na Pikniku w Rzędowie i zdobycie nagrody w konkursie ,,Małe dzieci uczą segregować śmieci". Zaprezentowała puchar i nagrody za występ grupy starszej i grupy ,,0" na I Festiwalu Talentów Dziecięcych w Staszowie. Powiedziała, jak bardzo dumna jest ze swoich podopiecznych, jak bardzo podobały się występy dzieci. Wyraziła nadzieję, że co roku przedszkolaki będą nam dostarczać wielu wzruszeń i powodów do dumy.

Małgorzata SiłkaI Gminny Festiwal Talentów Przedszkolnych

8 maja 2017r. odbył się I Gminny Festiwal Talentów Przedszkolnych, w którym nasze przedszkolaki brały udział. Prezentacja talentów odbyła się w Parku Rekreacyjno- Sportowym ,,Zalew nad Czarną". Na scenie zaprezentowały się dzieci z siedmiu przedszkoli. Barwne stroje, uśmiechy na twarzach dzieci i perfekcyjnie wykonane układy taneczne podniosły rangę festiwalu.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc podczas występu.

Małgorzata Siłka


PIKNIK W RZĘDOWIE

18 maja 2017r. dzieciaki z naszego przedszkola wybrały się na Piknik Ekologiczny zorganizowany w Rzędowie przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień wiele atrakcji, miedzy innymi uroczyste rozdanie nagród laureatom organizowanych przez Zakład konkursów.
Nasze Przedszkole zdobyło II miejsce w konkursie „Małe dzieci uczą segregować śmieci.”
Wśród atrakcji były również występy muzyczne i artystyczne laureatów konkursów dla grup przedszkolnych, nauka pierwszej pomocy, zwiedzanie wozu strażackiego, kącik plastyczny i animacje dla dzieci, pokaz ładowareki ekspozycja maszyn wykorzystywanych do pracy przy zagospodarowywaniu odpadów. Między przedszkolakami przez cały czas trwania pikniku przechadzał się „Koziołek Matołek” z Pacanowa.

Aneta Pitek

Przedszkole w Kurozwękach - laureaci II miejsca konkursu "Małe dzieci uczą segregować śmieci"


W dniu 10 maja 2017r. przedszkolaki z grupy starszej (4,5 latki) i grupy „0” miały okazję zaprezentować się na dużej scenie w Staszowskim Ośrodku Kultury. Był to występ z okazji „Przedszkoliady”, która została zorganizowana nie po raz pierwszy. Dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały aż trzy tańce, które zostały przygotowane pod kierunkiem pań: Anety Pitek, Małgorzaty Siłki i Ewy Cichoń. Występowi dodały uroku starannie dobrane, kolorowe stroje. W „ Przedszkoliadzie” brały udział dzieci z różnych przedszkoli powiatu staszowskiego. Każdy z występów nagrodzony był gromkimi brawami i cukierkami. Nasze przedszkolaki wracały do przedszkola dumne i zadowolone, że mogły pokazać swoje talenty oraz poczuć się jak prawdziwe gwiazdy.

Ewa Lesiak


DZIEŃ JAK CO DZIEŃ


Składanie wniosków o przyjęcie do Przedszkola w Kurozwękach na rok szkolny 2017/2018 odbywać sie będzie w dniach od 14.04.2017r do 25.04.2017r

Dodatkowe informacje uzyskać można w sekretariacie Zespołu w godz. 7:00 - 15:00, tel. 15 8667390
Druki do poobrania w sektetariacie Zespołu lub ze strony internetowej kliknij tutaj>>>


Dzieci z grupy „Pracowite Pszczółki” – „0” wzięły udział w konkursie plastycznym pt.: „Magiczne drzewo przyjaźni”. Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Staszowie filia w Kurozwękach, pod okiem pani Renaty Feledyn i pani Anety Pitek.

Przedszkolaki wysłuchały czytanej przez p. Renatkę bajki, pt.: „Magiczne drzewo przyjaźni”. Po omówieniu treści bajki, starszaki zabrały się do pracy. Technika prac była dowolna, niektórzy rysowali kredkami inni mazakami, a jeszcze inni korzystali z kolorowego papieru czy wycinków z gazet. Wszystkie prace były wykonane samodzielnie, według własnych pomysłów i inwencji twórczej dzieci. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, dlatego poza podium były przyznane również wyróżnienia:

I miejsce zdobyła Alicja Grabarz

II miejsce zdobyła Kornelia Dziewięcka

III miejsce zdobyła Lena Kamińska

Wyróżnienia otrzymali:

Krzysztof Polut, Bartosz Chojna i Bartłomiej Kaczmarczyk

Serdecznie gratulujemy!!!

Nikt nie został bez nagrody! Wszystkie dzieci otrzymały dyplom za udział w konkursie, kalendarzyk oraz słodki upominek.

Aneta Pitek


W dniu 6 kwietnia 2017r. wszystkie grupy przedszkolne miały okazję uczestniczyć w pokazie przenośnego planetarium Astronautilus. Animator wprowadził dzieci w kosmiczny nastrój, opowiedział o układzie słonecznym i gwiazdach. Pod kopułą planetarium przedszkolaki wyobraziły sobie, że lecą rakietą i poznały piękno krajobrazu Kosmosu. Dowiedziały się co to jest gwiazdozbiór, jak nazywają się wszystkie planety oraz jak one powstały. Pokazom towarzyszyła muzyka oraz efekty specjalne, które pobudzały wyobraźnię. Widowisko dostarczyło dzieciom niesamowitych wrażeń. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia tak wspaniała, kosmiczna przygoda w naszym przedszkolu.

Ewa Lesiak


MALI OGRODNICY

Długo wyczekiwana Wiosna coraz śmielej zaglądała do przedszkola. Dzieci wiedzą doskonale, że jest to najlepszy czas na rozpoczęcie uprawy roślin.

Przedszkolaki zapoznały się z budową, fakturą, zapachem, kolorem nasion i cebulek kwiatowych. Każde z nich samodzielnie napełniło doniczkę ziemią - posiało nasiona (owies, rzeżucha, marchewka, rzodkiewka), wsadziło cebulkę irysa. Wszystkie doniczki zostały umieszczone przez dzieci na parapetach, aby roślinki miały dużo słońca. Przez parę dni roślinki kiełkowały doglądane, podlewane przez dzieci.
W piątek 7.04 przedszkolaki zaprezentowały na wspólnych zajęciach swoje roślinki. To, co udało się wyhodować narysowały, a prace zostały umieszczone na wspólnym plakacie. Dodatkowo wyszukały w salach sylwet: kropli wody, konewek, słońca i ziemi. Na koniec zajęć degustowały wyhodowaną rzeżuchę.
Małgorzata Siłka

„Wiosna, wiosna, ach to Ty!”

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny był bardzo wesoły i kolorowy w naszym przedszkolu.

21 marca powitaliśmy wiosnę, na przyjście której już od kilku dni czekało całe przedszkole. W kwiatowych opaskach przedszkolaki ze swoimi paniami zebrały się w jednej przedszkolnej sali aby poznać tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny obchodzone dawniej: paleni i topienie Marzanny.

Wspólne zabawy przy rytmach znanych piosenek wprowadziły dzieci w radosny nastrój. Każda grupa otrzymała gałązkę, którą udekorowała kwiatami i wstążkami z bibuły, tworząc z niej „Wiosenny Gaik” – symbol nadchodzącej wiosny. Z butelek plastikowych, ziaren grochu, fasoli, ryżu i kolorowego papieru dzieci wykonały grzechotki, którymi przywoływały wiosnę.

Najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer po Kurozwękach. Wiosennym, barwnym korowodem przedszkolaki spacerowały ulicami miejscowości grając na instrumentach i śpiewając piosenki. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniały „wiosenne gaiki”. Dzięki sprzyjającej pogodzie mogły usłyszeć śpiew ptaków, poczuć ciepło wiosennego słonka i zaobserwować zieleniącą się w niektórych miejscach trawkę.

Po powrocie ze spaceru każda z grup otrzymała narysowana panią Wiosnę, którą samodzielnie kolorowały i ozdabiały. Uwieńczeniem pracy przedszkolaków jest wspólna wystawa wykonanych prac.

Marzena Lech


14 marca 2017r. nasze Przedszkole odwiedził specjalny gość - pani pielęgniarka Małgorzata Ścieszka - mama Amelki. Pani Małgosia w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam, na czym polega praca pielęgniarki, jaka jest trudna, a jednocześnie jak wiele przynosi radości. Dzieci miały okazję obejrzeć przedmioty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce do codziennej pracy oraz posłuchać do czego służą. To były strzykawki, igły, kroplówki, termometr, bandaże, ciśnieniomierz, stetoskop, maski, glukometr i wiele innych ciekawych rzeczy.

Demonstracja ciśnieniomierza oraz gleukometru wzbudziła ogromne zainteresowanie, ponieważ ochotnikami zostały nasze panie oraz kilkoro małych ochotników z przedszkola. Mama Amelki pokazała także, jak prawidłowo zabandażować rękę, opowiedziała o konieczności jedzenia warzyw, owoców, piciu soków oraz wskazała w jaki sposób możemy sami dbać o to, aby nie zachorować. Na zakończenie spotkania przedszkolaki dostały naklejki DZIELNY PACJENT i własnoręcznie mogły go pokolorować.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Na koniec pani Dyrektor Marzanna Tomporowska, w imieniu wszystkich przedszkolaków, wręczyła pani Małgosi Certyfikat Super Pielęgniarki.

Dziękujemy za bardzo miłe spotkanie oraz profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć!!!

Aneta Pitek


Rozstrzygnięcie konkursu

MAŁE DZIECI UCZĄ SEGREGOWAĆ ŚMIECI

Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej z przyjemnością informuje, że konkurs na nagranie filmiku „Małe dzieci uczą segregować śmieci” został rozstrzygnięty. Jury starało się bardzo wnikliwie i rzetelnie ocenić prace biorąc pod uwagę przede wszystkim prawidłowy sposób segregacji odpadów, oryginalne podejście twórców filmu do tematu i pomysłu na film oraz wartość artystyczną i techniczną filmu. Spośród nadesłanych prac Jury wybrało 3 prace zwycięskie oraz 2 wyróżnienia.

Oto lista grup przedszkolnych nagrodzonych w konkursie:

I miejsce
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzegomiu, Strzegomek, ul. Dąbrówki 3

II miejsce
ZPO Przedszkole w Kurozwękach, ul. Szydłowska 9, 28-200 Staszów

III miejsce
Przedszkole Publiczne w Połańcu, ul. Madalińskiego 1 – grupa „Słoneczka”

Wyróżnienie
ZPO Publiczne Przedszkole w Tuczępach, Tuczępy 33

Wyróżnienie
Przedszkole Nr 8 im. J. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w Staszowie,
ul. Kilińskiego 20 – grupa „Biedroneczki”Wizyta w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie

22 i 23 lutego 2017 roku dzieci z Przedszkola w Kurozwękach, odwiedziły Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzędowie. Biorąc udział w warsztatach ekologicznych: „Jestem EKO – segreguję” poszerzyły swoją wiedzę na temat recyklingu i segregacji odpadów. Miały możliwość wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, biorąc udział w ćwiczeniu polegającym na przyporządkowaniu danego przedmiotu do właściwego pojemnika.

Kolejną atrakcją, było zwiedzanie zakładu oraz możliwość wejścia i zważenia się na wadze towarowej. Zakończenie pobytu w ZGOK-u, uwieńczone zostało otrzymaniem przez dzieci dyplomu ukończenia warsztatów oraz drobnych upominków, które zostały uroczyście wręczone, po przybyciu do przedszkola przez p. Dyrektor Marzannę Toporowską.

Aneta Pitek

Czytaj na EchoDnia/Staszów>>>


Dnia 21.02.2017r. mieliśmy wielką przyjemność nie tylko oglądać, ale brać udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Kopciuszek" przygotowanym przez uczniów klasy VI pod kierunkiem Pani mgr Wiesławy Grabki. Choć była to wesja współczesna nie zabrakło w niej morału mówiącego o tym, że dobro i szlachetność ma wielką moc i zawsze zostaje nagrodzone. Pycha, duma i lenistwo prowadzą donikąd, a często zostają też ukarane.

Cała brać przedszkolna z zainteresowaniem oglądała spektakl, a uwieńczeniem jego był udział w weselu pięknej Ani - Biduli i przystojnego księcia - Kacpra. Przedszkolaki w roli gości weselnych tańczyły i śpiewały "Sto Lat" młodej parze. Dzięki wspólnym zabawom miały możliwość zintegrować się z uczniami klas starszych, od których w ramach obchodów Dnia Myśli Braterskiej otrzymały pamiątkowy bilet z odznaką harcerską.

Marzena Lech


BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 17.02.2017r. w Przedszkolu w Kurozwękach odbył się uroczysty Bal Karnawałowy. Wzięły w nim udział wszystkie grupy przedszkolne: „ Pracowite pszczółki”, „Wesołe misie” oraz „Słoneczka. Wszystkie dzieci wyczekiwały tego dnia już od kilku tygodni. Była to okazja do wkroczenia w świat bajek i baśni. Dziewczynki przeniosły się do słynnej „Krainy Lodu”, wcieliły się w postacie Elsy i jej siostry - Anny. Na balu można również było spotkać przedstawicieli świata zwierząt. Pojawił się także ich król – lew. Swoją obecnością zaszczyciły wszystkich również wróżki, pszczółki, biedronki, motylki i królewny. Wśród chłopców górowały przebrania super-bohaterów: spidermanów i supermanów, a także służb specjalnych: policjantów i strażaków.

Na pięknie wystrojonej sali balowej panowała radosna, karnawałowa atmosfera. Dzieci tańczyły do najbardziej znanych ponadczasowych hitów m.in. Lambady, Kaczuch, Makareny. Nastrój karnawału udzielił się również wychowawcom, którzy aktywnie towarzyszyli dzieciom we wszystkich zabawach i tańcach. Każda z grup mogła zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na kolorowym tle. Była również możliwość pozowania do zdjęć indywidualnych. Po dłuższym czasie zabawy, kiedy widoczne były oznaki zmęczenia, wszystkie grupy udały się na odpoczynek i poczęstunek. Po odpoczynku dzieci ponownie ruszyły na parkiet, a wesoła muzyka porwała ich do tańca.

Gdy bal zakończył się, wszyscy z żalem opuszczali salę balową. Dzieci były zmęczone, ale bardzo zadowolone. Zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości. Już nie mogą doczekać się balu, który będzie za rok.

Ewa Lesiak

Czytaj na EchoDnia/Staszów>>>


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 15.02.2017r., mimo zimy i mrozu w serduszkach przedszkolaków gorące lato! Powodem takiej atmosfery był obchodzony w tym dniu Dzień Babci i Dziadka.

Mimo niskiej temperatury, jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach. Tak też było w naszym przedszkolu, do którego licznie w ten dzień przybyli nasi kochani dziadkowie.

Na wstępie pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich gości, po czym pasowała na Przedszkolaka Małgorzatę Kruzel, która z powodu nieobecności nie mogła uczestniczyć w uroczystym Pasowaniu na Przedszkolaka. Następnie wręczyła dyplom Krzysztofowi Polutowi, za udział w Ogólnopolskim Konkursie Logopedycznym „Pyszności z koszyczka Babuni”.

Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich pociech, a przedszkolaki odważnie i bez tremy prezentowały swoje umiejętności. Na zakończenie dzieciaki wspólnie zaśpiewały sto lat i wręczyły przygotowane upominki, składając serdeczne życzenia.

Aneta Pitek


Zima, zima, zima...


DZIEŃ JAK CO DZIEŃ


Ostanie zajęcia, kończące program Śniadanie Daje Moc, uczą dwóch zasad:

 • Dobrą wodą gaś pragnienie,
 • Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Zobacz więcej>>>


Dnia 6 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość, podczas której trzynaścioro dzieci zostało przyjętych do grona przedszkolaków. Aktu pasowania dokonała Pani Dyrektor Marzanna Tomporowska, która to za pomocą "czarodziejskiego lizaka zmieniła dzieciaki w przedszkolaki".

Cała brać przedszkolna zaprezentowała swoje umiejętności artystyczne: recytując wiersze, tańcząc i śpiewając. Uwieńczeniem uroczystości była wizyta Świętego Mikołaja, który obdarował dzieci prezentami.

Marzena Lech


22.11.2016r. grupa „Pracowite Pszczółki” zrealizowała kolejne zajęcia, w trakcie których, razem z Maksem i Tolą (galaktycznymi agentami pomagającymi dzieciom poznać 12 zasad zdrowego odżywiania) dzieci dowiedziały się...

Zobacz więcej>>>Dbamy o książki

16.11.2016r. dzieci z grupy „0” odwiedziły Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Staszowie Filia Kurozwęki. Pani bibliotekarka mgr Renata Feledyn opowiedziała starszakom o tym, jak należy dbać o książki i dlaczego jest to ważne. Przedszkolaki wysłuchały także, czytanej przez p. Renatkę, książeczkę pt.: „Franklin i dynia.” Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do zapisu i korzystania z biblioteki. Po powrocie do sali wykonaliśmy kolorowe zakładki do książek.

Aneta Pitek


POZNAJEMY URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

" Z wizytą w kuchni "

W listopadzie odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię. Pani Basia - nasza kucharka, zapoznała nas z jej wyposażeniem. Mogliśmy przyglądać się pracy kucharki, która do przygotowania posiłków dla nas używa różnych urządzaeń elektrycznych. Poznaliśmy działanie maszynki elektrycznej, robota kuchennego/miksera, blendera oraz wygląd i zastosowanie wyparzarki do naczyń.

Marzena Lech


WIZYTA POLICJANTA

W październiku do naszego przedszkola zawitał gość służb mundurowych Pani Policjant. W czasie rozmowy przypomnieliśmy sobie zasady, które powinniśmy przestrzegać w kontaktach z osobą obcą, oraz utrwaliliśmy sposoby poruszania się pieszych po drogach. Nie obyło się też bez pokazu umundurowania policjanta. Każdy z nas mógł obejrzeć "prawdziwe policyjne kajdanki".

Marzena Lech


Listopad 2016r. będzie miesiącem, w którym dzieciaki z grupy „0”pod opieką p. Anety Pitek,biorą udział
w programie edukacyjnym „Śniadanie Daje Moc”.

Celem programu jest walka z niedożywieniem dzieci w Polsce, poprzez wspieranie szkół w edukacji na temat zdrowego odżywiania.

Zobacz więcej>>>


FESTIWAL WITAMINOWYCH SMAKÓW

Jesień to tematyka związana m. in. z robieniem zapasów, poznawanie owoców i warzyw. Dzieci z naszego przedszkola na zajęciach poznawały różnorodne warzywa, owoce, nie tylko za pomocą wzroku, ale również innymi zmysłami: węchem, dotykiem i smakiem. Zwieńczeniem tych działań było robienie kanapek, soku z marchwi i jabłek, sałatki jarzynowej i owocowej. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Samodzielnie wykonane potrawy smakowały wyśmienicie. Po zdrowym śniadaniu dzieci oglądały teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez Panią Marzenkę Lech.


W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki - znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.

Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach...


JESIENNE SPACERY

„KOLOROWY BUKIET”

Do parku przyszły

z przedszkola dzieci,

chcą zrobić z liści

barwny bukiecik.

.

Pod dębem leżą

brązowe liście.

Liście pod wierzbą

błyszczą srebrzyście.

.

Listki czerwone,

jak malowane,

leżą pod klonem

i pod kasztanem.

.

Serduszka złote

spadają z brzozy.

Jaś ma ochotę

w bukiet je włożyć.

.

Gdy ten bukiecik

stanie na stole,

ozdobi dzieciom

całe przedszkole!

B. Lewandowska


JESTEŚMY BEZPIECZNI NA DRODZE

W naszym przedszkolu priorytetem jest bezpieczeństwo każdego dziecka. To tutaj kształtujemy dobre nawyki i postawy dla bezpieczeństwa naszych wychowanków. Grupa starsza (4,5 - latki) praktycznie utrwaliła zasady przechodzenia przez jezdnię, poznała znaki drogowe i ich znaczenie.

M.Siłka


ROZPOCZĘCIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO 2016/2017

Letnie dni są już miłym wspomnieniem a przed nami kolejny rok przedszkolny.

Cieszymy się, że możemy się znowu spotkać w znajomym gronie.

Szczególnie serdecznie chcielibyśmy powitać dzieci dopiero rozpoczynające swoją przedszkolną przygodę.

Mamy nadzieję, że zbliżające się miesiące będą dla wszystkich czasem owocnej naukii radosnej zabawy.


02-10-2021, Ewa Cichoń
Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o plikach cookies przeczytaj Politykę cookies.